Povinné ručení bude opět zdražovat

10. března v 09:42

Současné ceny se přibližují cenám z roku 2012. Průměrné povinné ručení tak v pololetí 2015 stálo 2 775 korun.


Na nepříliš velký nárůst průměrného pojistného mají vliv firemní auta. Ceny za pojištění flotil bývají fixované na delší dobu dopředu, takže ke zdražení dojde až s větším časovým odstupem. Statistiky České kanceláře pojistitelů (ČKP) to potvrzují.

Ceny nejvíce rostou lidem, kteří opakovaně bourají, mladým nevyježděným motoristům, zvláště těm z velkých měst. Například začínající 25letá řidička z menšího města ještě v roce 2013 zaplatila za pojištění auta (objem motoru 2 000 cm3) v průměru 10 tisíc korun, dnes je cena o tisícikorunu ročně vyšší.

Faktem je, že pojišťovny vyplácejí podstatně více na škodách způsobených na zdraví než před několika lety. Průměrná škoda na zdraví stoupla od roku 2013 téměř o 260 tisíc korun. Navíc je třeba tvořit rezervy na výplatu případných budoucích rent. Vyšší pojistné také v současné době pokrývá výpadek peněz, které ještě donedávna platili do takzvaného garančního fondu nepořádní vlastníci aut (neplatiči povinného ručení). Tento příspěvek byl zrušen, škody způsobené nepojištěnými vozidly je však třeba nahrazovat i nadále.

Zvažujete-li uzavřít povinné ručení u jiné pojišťovny, nenechte se napálit. Zkuste si nejprve na internetu porovnat ceny za povinné ručení. Je to velmi jednoduché, zadáte si

údaje o sobě a vašem vozidle a během chvilky zjistíte, kdo vám udělá lepší nabídku.